سال 10، شماره 7 - ( مهر1400/ شماره پیاپی 64 1400 )                   سال 10 شماره 7 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی و مشاوره، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، تهران، ایران.
2- استادیار، گروه علوم تربتی و روانشناسی، دانشگاه شهید رجایی، تهران، ایران. ، ja_jarareh@yahoo.com
3- استادیار، گروه آموزشی پیش از دبستان، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
چکیده:   (1236 مشاهده)
هدف پژوهش حاضر بررسی اثر‌بخشی تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای مغز در ناحیه پیش­پیشانی بر عملکرد‌ شناختی در سالمندان مبتلا به آلزایمر بود. روش پژوهش، نیمه­آزمایشی از نوع پیش­آزمون-پس­آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش را سالمندان مبتلا به آلزایمر مراجعه­کننده به کلینیکهای نورولوژی شهر تهران تشکیل دادند. از میان آنها 22 نفر به روش نمونه­گیری در دسترس وارد پژوهش شدند و به طور تصادفی در گروه آزمایش و گروه کنترل اختصاص یافتند. گروه آزمایش 14 جلسه تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای مغز در ناحیه پیش­پیشانی دریافت کردند؛ در حالی که افراد گروه کنترل هیچ مداخلهای دریافت نکردند. به منظور گردآوری داده‌ها از نسخه تجدیدنظرشده­ آزمون شناختی آدنبروک (ACE-R) استفاده شد. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیری تجزیه و تحلیل شدند. نتایج نشان داد که تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای مغز در ناحیه پیش­پیشانی تأثیر معناداری بر عملکرد شناختی (توجه و جهت‌یابی، حافظه، زبان، سیالی‌ کلامی و توانایی دیداری- فضایی) در سالمندان مبتلا به آلزایمر داشته است (p<0.05). بر اساس پژوهش حاضر، می­توان تحریک الکتریکی فراجمجمه­ای مغز در ناحیه پیش­پیشانی را بعنوان روشی جهت بهبود عملکرد شناختی در سالمندان مبتلا به آلزایمر در نظر گرفت.
متن کامل [PDF 567 kb]   (852 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی
دریافت: 1399/10/30 | ویرایش نهایی: 1400/8/9 | پذیرش: 1399/11/14 | انتشار الکترونیک: 1400/8/9

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.